Testy produktów ekologicznych i naturalnych, w tym pieluszek wielorazowych i kosmetyków
niedziela Grudzień 17th 2017

Pieluszki jednorazowe są szkodliwe dla zdrowia

Jest wiele powodów, dla których „nowoczesne” pieluszki jednorazowe są szkodliwe dla zdrowia. Przytoczę tu najbardziej popularne cytując artykuły ze znanych portali ekologicznych.

Oto argumenty zdrowotne za nieużywaniem pieluszek jednorazowych [za portalem ekodzieciak.pl]:

1. Już w 1967 roku w pieluchach jednorazowych znaleziono polichloropren (neopren). W Stanach Zjednoczonych oskarża się wówczas pieluchy jednorazowe o śmierć pewnej liczby dzieci.

2. W 1988 roku niemiecki Öko-Test odkrył benzol – uznany za substancję rakotwórczą – w żelu absorbującym, który znajduje się w pieluchach jednorazowych.

3. W 1989 roku znaleziono furan i dioksyny, związki wysoko toksyczne, w celulozie i w powłoczce pieluch jednorazowych. Dioksyny są jedną z najbardziej rakotwórczych substancji znanych człowiekowi.

4. W 2000 roku Greenpeace znajduje tributylocynę (TBT), która powoduje zaburzenia systemu hormonalnego. Badania Greenpeace wykazują istnienie TBT lub innych związków cynoorganicznych w takich markach jak Pampers Baby Dry firmy Procter & Gamble, Fixies Ultra Dry firmy Paul Hartmanna i United Colors of Benetton Junior unisex firmy LedysanSpa. Firmy zanegowały te badania.

5. Zostało również udowodnione, że w klasycznych pieluchach jednorazowych, zawierających tworzywa sztuczne, jest zbyt gorąco dla moszny chłopców, co może prowadzić do bezpłodności (wg. Die Tageszeitung, z 28 września 2000 r.). W pieluchach tych, jako że skóra nie oddycha odpowiednio, temperatura wewnętrzna wzrasta z 34 stopni do 37 stopni, powodując przegrzanie jąder.

Źródło: http://ekodzieciak.pl/Szkodliwosc-klasycznych-pieluszek,059.html

——————————————————————————————————————

W „Porównawczym teście konsumenckim pieluch” Federacji Konsumentów (całość jest dostępna tutaj) znajduje się między innymi tabelka, z której wynika jednoznacznie, że pieluszki najczęściej kupowane w Polsce zawierają metale ciężkie:

———————————————————————————————————————

„Toksyny w pieluchach jednorazowych”, za portalem dziecisawazne.pl:

To, z czym ma kontakt skóra naszego dziecka jest tak samo ważne dla jego zdrowia jak to, czym jest żywione. Pieluchy, ubrania oraz produkty do pielęgnacji dziecka mogą być źródłem toksycznych chemikaliów wchłanianych bezpośrednio przez największy organ ciała, czyli skórę.  Woda i wilgotność znacząco zwiększają absorbcję  i szkodliwe działanie trujących składników. Ryzyko na jakie narażone są niemowlęta i dzieci w kontakcie z chemią jest znacznie wyższe niż u dorosłych, gdyż ich mózg i narządy wciąż się rozwijają.

Według Journal of Pediatrics, ponad połowa dzieci które ukończyły miesiąc życia i były pieluchowane w jednorazówkach miała pieluszkowe zapalenie skóry. Spośród tych dzieci 16 % miało chorobę klasyfikowaną jako poważna.

Zostały przeprowadzone badania, które wykazały wzrost występowania zapalenia pieluszkowego wraz z rosnącym użyciem pieluch jednorazowych. Wzrost ten okazał prawie dziesięciokrotny –  z 7,1% do 61% i obejmował tylko dzieci, które w związku z chorobą wymagały wizyty u lekarza.

Pieluszkowe zapalenie skóry jest wywoływane przez wiele czynników m.in. długotrwała wilgoć, brak dostępu powietrza, mydło, uczulenia na chemikalia i farby, amoniak wydzielający się, gdy bakterie rozkładają mocz (rozwój mikrobów – bakterii lub drożdżaków – może być  również reakcją na określone pożywienie). Badania wskazują, że stosowanie pieluch jednorazowych znacząco przyczynia się do rozwoju choroby.

Oto dlaczego pieluchy jednorazowe powodują ten i inne problemy:

  • sodium polyacrylate – absorbujący żel używany w pieluchach jednorazowych, który jest łączony z syndromem szoku toksycznego, reakcjami alergicznymi i jest śmiertelnie trujący dla zwierząt
  • dioksyny – niszczą centralny układ nerwowy, nerki i wątrobę. Składnik ten był stosowany w środkach owadobójczych i został zakazany
  • barwniki – powodują reakcje alergiczne, niektóre są bardzo toksyczne
  • substancje zapachowe – mogą powodować bóle, zawroty głowy, wysypkę u dzieci i ich opiekunów.

Źródło: http://dziecisawazne.pl/toksyny-w-pieluchach-jednorazowych/

Pieluszki wielorazowe można kupić w sklepie:

Komentuj